Bugün : 14
Dün : 8
Toplam : 143355

Kursart / Kürşad YILMAZ
 

 

Doğum Tarihi                : 1960
Doğum Yeri                   : Kars / Sarıkamış
Mezun Olduğu Okul     : Gazi Üniversitesi/Ankara
1978 yılından itibaren sürdürdüğüm resim çalışmalarını, yağlıboya üzerinde yoğunlaştırdım, uzun süre klasik tarzda ve daha sonraki çalışmalarımda soyut ve sürrealist kavramlara ve son yıllardaki çalışmalarımda ise yaşamımın büyük bir bölümünü, felsefeleri ve yaşamlarını incelediğim Kızılderili (Native American Indian) temalarına yer verdim.
Kızılderili resimlerim, kişisel araştırmalarım ve gözlemlerim ile birleştirilen yıllarca çalışmanın bir sonucudur. Kızılderili tarihini, geleneklerini, ritüellerini çeşitli kaynaklardan  araştırıyor ve resimlerimi buna göre yapıyorum. Konularımda, Yerli Amerikan halkının (Native American İndians) bazen otantik bazen ise günümüz yaşayan  Kızılderililerin simgeleşmiş kavramlarını, desenlerini, kutsal hayvanlarını, portrelerini, yaşamlarında yer alan kıyafetlerini, takılarını, motiflerini, onlarla bütünleşen tüylerini, erkeklerin uzun saçlarını v.s  işliyorum. Kaçınılmaz olan , Amerika’nın keşfinden sonra soykırıma uğrayan nadide ırkın kültürlerine, yaşayış tarzlarına ve doğaya bakışlarındaki insani duygularına, onurlu duruşlarına ve vatanları için yaptıkları mücadelelere saygı duymam, onların geleneksel kültürlerini ve yaşamlarında önem verdiği hususlarını, tablolarım yoluyla yaşatmak  bana akdedilen bir misyonmuş gibi hissetmeme neden olmuştur.
Yaşam tarzımız ne kadar farkında olmasak da geçmişten biçimlenmiş Şamanizm den doğan izler ile biçimlenmiştir. Aynı Kızılderililer de olduğu gibi. Ortak kültürümüzün Şamanizm olması, benzerliğimizin nedenlerinden biridir ve bu da toplum olarak onlara neden sempati ve sıcak baktığımızı gösterir.
Belirli bir kültürün resmedilmesinde doğru resmedilmesinin önemin farkında olmam, Amerikan yerli  kültürü nün özgün olmasını sağlamak için resimlerimin özenle yapılmasını gerekli kılmaktadır. Resimlerim dönem dönem hikayemsi, grafiksel, sürrealist, soyut ya da gerçek anlatımlardan oluşmuştur. Resimlerde görmek istediğim ve özen gösterdiğim ruhtur, yani asıl olan esere verilen ve yaşatılan ruhtur.
Çeşitli firma ve özel kuruluşlar için yapmış olduğum grafik tasarımlarım ve firma logo’larım da mevcuttur.
Sahibi olduğum Kursart Sanat Galerisi &Atölyesi’nde her dönem, ülkenin çeşitli şehirlerinde yaşamını sürdüren sanatçılara galerimde sergi açıp Ankaralı sanatseverlerle buluşturuyorum, yetişkinlere ve çocuklara yönelik hobisel kurs vermemin yanı sıra, Güzel Sanatlar Lisesi ve Fakültelerine öğrenci de yetiştirmekteyim. Ayrıca “Tüm Sanat Galerileri Derneği”nin Başkanlık görevini de iki dönem yürüttükten sonra 2016 yılının haziran ayında kendi isteğimle bıraktım.
Yurtiçinde ve Yurtdışında  Belediye, Üniversite ve Kurumların çeşitli belde ve şehirlerde düzenlediği sanat çalıştaylarına ve sempozyumlarına katıldım, birçok etkinlik ve sergi kataloglarında da yer aldım.
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) ve Birleşmiş Ressamlar Heykeltıraşlar Derneği (BRHD) üyesiyim, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda karma sergilere katıldım, bugüne kadar 14 kişisel sergi açtım ve yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda eserlerim bulunmaktadır. 2006 yılında Ankara Dikmen’de kurduğum “Kursart Sanat Galerisi & Atölyesi" nde sanat yaşamımı sürdürmekteyim.


RESİM KURSLARI

KÜRŞAD YILMAZ´LA YETİŞKİNLERE VE ÇOCUKLARA RESİM KURSLARI...

EKİM 2017 DE BAŞLAYACAK KURSLARIMIZ İÇİN KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR.

KURSLAR

YETİŞKİNLER İÇİN:             SALI- ÇARŞAMBA VE CUMARTESİ GÜNLERİDİR. (Bu günlerden biri tercih edilir)  SAAT 13.00-17.00 ARASI OLUP GÜNDE 4 SAAT, AYDA TOPLAM 16 SAAT´DİR.

ÇOCUKLAR İÇİN: CUMARTESİ GÜNLERİ 10:00-12:30 ARASI 2,5 SAAT OLUP AYDA TOPLAM 10 SAAT´DİR.


Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

 

 
       Web sitesinde bulunan bilgilerin kopyalanması yasaktır.
 
Design Dilernet